top of page

Rytminen voimistelu olympialaisten historiassa

Päivitetty: 9. helmik. 2022

Rytmisen voimistelun historia olympialaisissa alkoi vuonna 1984, vaikka päätös rytmisen voimistelun lisäämisestä olympialaisten lajina oli tehty vielä Moskovan olympialaisten jälkeen vuonna 1980.


Ensimmäinen olympiakisojen voittaja rytmisessä voimistelussa oli kanadalainen voimistelija Lori Fung Los-Angelesissa vuonna 1984. Lori voitti vahvempien vastustajien poissa olleessa, koska Neuvostoliitto ja Bulgaria olivat boikotoineet kisat vastauksena Moskovassa boikotoineiden kisojen vuonna 1980. Lori halusi osallistua olympialaisiin myös vuonna 1988 Soulissa, mutta joutui lopettamaan voimistelu uransa sairauden takia ennen kisoja 1988. Eri aikoina Lori oli ollut päävalmentajana Yhdysvaltojen, Kanadan ja Meksikon rytmisen voimistelun maajoukkueissa. Nykyaikana hän valmentaa rytmistä voimistelua Brittiläisissä Kolumbiassa, Kanadassa.


Lori Fung, 1984


Soulin olympialaisten voittajana vuonna 1984 oli Marina Lobatch. Hän oli historian ainoana rytmisen voimistelun olympiakisojen voittajana Neuvostoliitosta. Marina syntyi ja kasvoi Valko-Venäjällä lukkosepän ja kondiittorin perheessä. Ensimmäiset keilat Marinalle teki hänen isänsä. Viikko ennen olympialaisia Marina loukkaantui jalkansa, mutta silti pääsi kilpailemaan ja sai huiput 10 pisteet kaikissa neljässä ohjelmassa. Hän ohitti tiimikaverinsa ja tulevien olympialaisten voittajan Alexandra Timoshenkon ja voitti olympialaisia. Nykypäivinä Marina asuu Minskissä ja työskentelee valmentajana.


Marina Lobatch, 1988


Alexandra Timoshenko on jo yrittänyt saavuttamaan olympialaisten voittoa vuonna 1988 Soulissa, mutta silloin hän oli vasta kolmantena. Vuonna 1992 hän onnistui saamaan olympialaisten kultaa edustamalla yhdistynyttä joukkuetta, joka koostui entisen Neuvostoliiton urheilijoista. Aleksandra syntyi ja kasvoi Ukrainassa ja hän edusti Deriuginien voimistelun koulua, joka on edelleen ukrainalaisten huippuvoimistelijoiden koulu. Mielenkiintoinen fakta Alexandrasta, että vuonna 1989 Neuvostoliiton mestaruudella hän oli esiintymässä samana aikana toisen voimistelijan kanssa viereisellä matolla ja toisen urheilijan nauhakeppi osui Alexandran silmään. Alexandran silmäluoma oli pahasti leikattu ja lääkäreiden oli äkillisesti pelastettavaa hänen näkönsä. Lääkärit olivat varmoja, ettei Alexandra pystyisi kilpailemaan jatkossa, mutta seuraavana päivänä Alexandra pääsi matolle ja voitti mestaruuden. Tällä hetkellä Alexandra asuu Itävallassa ja työskentelee juristina.


Alexandra Timoshenko, 1992


Seuraavana olympialaisten voittajana Atlantassa vuonna 1996 oli ukrainalainen voimistelija Kateryna Serebrianska. Hän syntyi ammattilaisten urheilijoiden perheessä ja hänen valmentajansa oli äitinsä. Katsomalla olympialaiskisoja vuodessa 1992 Kateryna sanoi äidille, että hänestäkin ehdottomasti tulee olympialaisten voittaja. Unelma toteutui vuonna 1996. Katerynan jälkeen rytmisessä voimistelussa olympialaisvoittajina olivat vain venäläiset urheilijat. Tällä hetkellä Kateryna Serebrianska asuu Ukrainassa ja aktiivisesti edistää terveelliset elämäntavat oman yrityksensä avulla, myös hän työskentelee toimittajana televisiossa.


Kateryna Serebrianska, 1996


Venäjän voittajien vuoro alkoi vuonna 2000 Sydneyssä kun olympialaiset voitti Yulia Barsukova. Moskovasta kotoisin oleva Yulia aloitti taitoluistelun harrastaminen neljän vuoden ikäisenä, mutta pian siirtyi rytmisen voimisteluun. Yulia on ollut lapsuudesta alkaen erittäin notkea ja yllättävän taitava koreografiassa, mutta Irina Viner-Usmanova on asettanut Alina Kabaeva maajoukkueen vetäjäksi. Kuitenkin vuonna 2000 olympialaisissa Sydneyssä Alina teki ison virheen vanneohjelmassa ja Yuliasta tuli voittaja. Nykyään Yulia on johtanut rytmisen voimistelun osaston Moskovan olympialaisien reservin ammattiopistossa. Hän myös koetti itsensä jäätansseissa ammattilaisen urheilijan uran loppuun jälkeen.


Yulia Barsukova, 2000


Alina Kabaeva oli vain kolmantena olympialaisissa vuonna 2000, mutta hän onnistui voittamaan seuraavat olympialaiset vuonna 2004 Ateenassa. Alina syntyi Uzbekistanin sosialistisessa neuvostotasavallassa urheilijoiden perheessä ja hän muutti Moskovaan 11-vuotiaana jatkaakseen rytmisen voimistelun ammattilaispolkua. Alina pääsi maajoukkueeseen vain Irina Viner-Usmanovan asettaman ehdon saavuttamisen jälkeen. Alinan oli pitänyt pudottaa painonsa, koska venäjän maajoukkueen normien mukaan, hänellä oli ylipainoa. Alina on kaksikertainen maailmanmestari ja kuudenkertainen Euroopan mestari rytmisessä voimistelussa. Tällä hetkellä hän on poliitikko ja julkisuus, joka aktiivisesti tukee lasten urheilua Venäjällä.


Alina Kabaeva, 2004


Evgeniya Kanaeva on ainut yksilö rytminen voimistelija, joka on voittanut olympialaiset kahdesti. Rytmisen voimistelun joukkuekilpailussa kolme eri venäläistä urheilijaa ovat voittaneet olympialaisia kahdesti eri aikoina. Evgeniya syntyi Omskissa ja muutti Moskovaan 12-vuotiaana, josta alkoi hänen nousu olympialaisunelmaan. Riippumatta isosta kilpailusta venäjän maajoukkueen sisällä, nuori Evgeniya pääsi edustamaan maansa 17-vuotiaana kansainvälisissä kisoissa. Jo vuoden päästä hän oli maajoukkueen vetäjänä ja voitti olympialasia isolla pisteiden erolla muilta voimistelijoilta. Silloin hän oli nuorin finaalin osallistuja kisoissa. Vuonna 2012 Lontoossa Evgeniya toisti voittonsa. Tällä hetkellä Evgeniya työskentelee rytmisten voimistelijoiden valmentajana.


Evgeniya Kanaeva, 2008


Moskovalainen Margarita Mamun voitti olympialaisia vuonna 2016 Rio de Janeirossa. Margaritan äiti on entinen voimistelija ja isänsä oli Bangladeshista kotoisin oleva insinööri. Margarita sai lempinimen "bengalintiikeri" oman alkuperän ansiosta. Margarita aloitti voittamaan aikuisten kilpailuja 16-vuotiaana vuonna 2011. Monta vuotta hänen pääkilpailijana oli ystävänsä ja tiimikaverinsa Yana Kudryavtseva. Yana oli myös ensisijainen kandidaatti voittoon olympialaisissa, mutta oli lopuksi toisena. Margarita lopetti urheilu uransa vuonna 2017 ja hänestä tuli äiti vuonna 2019.


Margarita Mamun, 2016


Ensimmäiset rytmisen voimistelun mitalit joukkueiden kilpailussa saivat espanjalaiset voimistelijat Atlantassa vuonna 1996. Tiimi sai kutsumanimensä "kulta tytöt" (Las Niñas de Oro) voiton jälkeen. Voittonsa urheilijat ovat saaneet suorittamalla ohjelman viiden vanteiden kanssa sekä kolmen pallojen ja kahden nauhojen kanssa.


"Kulta tytöt" (Las Niñas de Oro), 1996


Vuodesta 2000 lähtien Venäjä oli ainoana voittajana rytmisen voimistelun joukkueiden kilpailuissa olympialaisissa. Ensimmäinen kahdenkertainen olympialaisten voittaja joukkueiden rytmisessä voimistelussa oli Natalja Lavrova, joka voitti vuonna 2000 ja vuonna 2004 joukkueensa kanssa. Hänen saavutus toisti Yelena Posevina vuonna 2004 ja vuonna 2008, sekä Anastasia Bliznyuk vuonna 2012 ja vuonna 2016.


Venäjän rytmisen voimistelun joukkue

(Anastasia Bliznyuk on toinen oikealta), 2016


Tänä vuonna Anastasia edustaa Venäjää Tokyon olympialaisissa jo kolmatta kertaa ja mahdollisesti hän pääsee historiaan ensimmäisenä kolmekertaisena olympialaisten voittajana rytmisessä voimistelussa.

292 katselukertaa0 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki

Comments


bottom of page